• Salony Polityki 2005
 • Salony Polityki 2005

  Trzeci rok SALONOWYCH spotkań w Bibliotece Elbląskiej rozpoczęliśmy 20 stycznia spotkaniem z Wojciechem Mannem. Gość Mirosława Pęczaka opowiadał elbląskiej publiczności między innymi o muzyce lat 70. i 80. oraz panujących w tym czasie zwyczajach gwiazd estrady podczas największych polskich festiwali w Sopocie i Opolu. Nie zabrakło oczywiście pytań o liczne programy satyryczne Manna, które przez lata bawiły widzów.
  Oprawę muzyczną tego spotkania przygotowała Jolanta Litwin z zespołem, która zaprezentowała elbląskiej publiczności piosenki z  repertuaru Janis Joplin.

  24 lutego gościem SALONU POLITYKI był minister kultury Waldemar Dąbrowski. "Kultura na dziś - pomnik czy festyn" - te hasła miały rozstrzygnąć, jaka kultura jest w Polsce najbardziej promowana i najbardziej przez odbiorców oczekiwana. Publiczność nie chciała ani pomnika, ani festynu, a minister Dąbrowski zapewniał, że w realizowanych strategiach zawsze wystrzegał się zarówno populizmu jak i nadmiernego elitaryzmu, zaś koturnowa pomnikowość, choć obecna przy wzniosłych sytuacjach, nie rządzi ani osobistą wrażliwością ministra, ani polityką ministerstwa.

  3 marca spotkanie SALONOWE odbyło się nie przez przypadek w elbląskiej Galerii El. Jego bohaterem był rzeźbiarz Waldemar Cichoń, aktywny uczestnik wszystkich dotychczasowych SALONÓW. Artysta obchodzący właśnie 50 urodziny kilka lat temu stracił wzrok. Mówił o pamięci dotyku, która pozwala mu żyć i tworzyć. Opowiadał, jakie inspiracje artystycznie czerpie z muzyki i poezji. Porównywał swój proces twórczy sprzed i po utracie wzroku, co było chyba najbardziej dramatycznym momentem rozmowy.

  Kolejny SALON Polityki odbył się także w marcu. Tym razem przedmiotem rozmowy były kulinaria. Bohaterami spotkania byli Agnieszka Kręglicka, restauratorka, i redakcyjny kolega Mirosława Pęczaka, autor książek kulinarnych - Piotr Adamczewski. Mówiło się o kuchni, czy raczej kuchniach świata. Agnieszka Kręglicka od lat specjalizuje się bowiem w etnicznych klimatach kulinarnych.


  Na kolejny SALON musieliśmy poczekać aż do września. Tematem rozmowy był "Polski sierpień. Polityka i kultura". Do rozmowy red. Pęczak zaprosił Arkadiusza Rybickiego związanego w latach 80. z środowiskiem opozycyjnym Wybrzeża, obecnie działacza społecznego i samorządowego, Mirosława Chojeckeigo - członka KOR, organizatora Niezależnej Oficyny Wydawniczej "NOWa" oraz Jacka Kleyffa - jednego z twórców słynnego kabaretu "Salon niezależnych". W trakcie spotkania odbyła się projekcja filmu "Redaktorzy podziemia" w reżyserii Jolanty Kessler-Chojeckiej oraz recital Jacka Kleyffa.

  Październikowe spotkanie dotyczyło wyborów oraz kampanii wyborczej i stosowanej w niej retoryki. Gościliśmy wybitnego językoznawcę, specjalistę z zakresu języka mediów, reklamy i polityki prof. Jerzego Bralczyka oraz prof. Wiesława Godzica, autorytet w dziedzinie mediów. Spotkanie nosiło tytuł "Wybory 2005: słowo i obraz".

  29 grudnia gościem SALONU pt. "Kultura i media" był Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym tematem spotkania była znowelizowana ustawa medialna, której autorem jest właśnie minister Sellin. Dyskusja dotyczyła też innych kwestii. Sellin bronił "dziedzictwa narodowego" w nazwie resortu kultury, choć nie do końca wyjaśnił, dlaczego "dziedzictwo" jest słuszniejsze od sztuki. Bronił również planu prowadzenia przez PiS tak zwanej polityki historycznej. Relacje między polityką historyczną a kulturalną wydają się Sellinowi dość oczywiste: Ministerstwo Kultury ma wspierać wszelkie inicjatywy zdolne wyzwalać w Polakach dumę narodową.

Do góry

Kalendarium imprez

« Marzec 2019 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Newsletter