• Salony Polityki 2004
 • Salony Polityki 2004


  22 stycznia, w Sali Wystawowej Biblioteki Elbląskiej odbyło się pierwsze spotkanie z SALONEM POLITYKI w 2004 roku. Temat dyskusji: "Jak się ma polska estrada" Gośćmi Salonu byli Milo Kurtis, Janusz 'Yanina' Iwański i Piotr Iwicki. Po dyskusji wystąpił Milo Kurtis wraz z zespołem DRUM FREAKS. Milo Kurtis to multiinstrumentalista, grający na wszelkiego rodzaju instrumentach etnicznych, pochodzących z różnych stron świata. W muzyce tego zespołu można spotkać pierwiastki zaczerpnięte z różnych kultur świata, łączące się z improwizowanymi elementami muzyki jazzowej, elektronicznej i klasycznej.

  Tematem podjętym przez gości lutowego SALONU była "Subkultura w kulturze". Temat okazał się bardzo drażliwy i wywołał burzliwą dyskusję. Stało się tak w dużej mierze za sprawą gościa - Hieronima Wrony - dziennikarza radiowego i telewizyjnego związanego z radiową Trójką i telewizyjnym Teleexpressem. Drugim gościem redaktora Pęczaka był Tymon Tymański - kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista, poeta, prozaik.

  Trzeci SALON w 2004 roku odbył się 25 marca. Tematem dyskusji były "Nowe kino, nowa literatura - pokolenie 2000", a gośćmi Mirosława Pęczaka - Dariusz Gajewski, reżyser wielokrotnie nagrodzonego filmu Warszawa i Tomasz Piątek, autor głośnej powieści Heroina. 

  Poza SALONEM inauguracyjnym, najliczniejszą publiczność zyskało spotkanie kwietniowe. Gościem był Michał Wiśniewski - kontrowersyjny lider grupy Ich Troje - fenomenu na polskiej scenie rozrywkowej. W zespole Michał Wiśniewski jest wokalistą, autorem większości tekstów i wielu pomysłów aranżacyjnych. Do największych sukcesów zespołu Ich Troje należy zaliczyć 7 miejsce z piosenką Keine grenzen - żadnych granic na festiwalu Eurowizji w ubiegłym roku. Tematem dyskusji była kondycja polskiej popkultury.

  Na sierpniowym SALONIE Mirosław Pęczak i jego goście dyskutowali na temat liryki i muzyki. Do rozmowy zaproszeni zostali Jan Wołek - kompozytor, autor tekstów, ilustrator i malarz oraz Andrzej Poniedzielski - satyryk, wnikliwy obserwator i komentator bieżących wydarzeń, autor tekstów piosenek między innymi Maryli Rodowicz, Elżbiety Adamiak i Anny Marii Jopek.    

  Kolejny elbląski SALON POLITYKI odbył się 8 października. Tego dnia gościliśmy w Bibliotece Elbląskiej autorów filmu Pręgi - reżysera Magdalenę Piekorz i autora scenariusza Wojciecha Kuczoka. Spotkaniu towarzyszył przedpremierowy pokaz filmu naszych gości.

  Ostatni w 2004 roku SALON (2 grudnia) poświęcony był fotografii prasowej, a gośćmi Mirosława Pęczaka byli jego redakcyjni koledzy - fotoreporterzy Polityki: Tadeusz Późniak i Wojciech Franus. Goście zaprezentowali serię zdjęć autorstwa fotografów Polityki - Stanisława Cioka, Wojciecha Druszcza, Tadeusza Późniaka i Leszka Zycha. Okazało się, że fotografia prasowa miewa nie tylko walor ilustracyjny i informacyjny, ale może też być środkiem prawdziwie artystycznej ekspresji.

Do góry

Kalendarium imprez

« Marzec 2019 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Newsletter