• „Znak Zorro” z muzyką i dubbingiem na żywo

09.06.2018

Niemy Movie to zespół tworzący muzykę i dubbing na żywo do klasyki niemego kina. W sobotę, 9 czerwca, w ramach 15. Letnich Ogrodów Polityki będzie można zobaczy film „Znak Zorro”. Zapraszamy!

Niemy Movie to grupa wykonująca na żywo muzykę i dubbing do niemych filmów. Filmy w ich interpretacji nabierają kolorów i humoru: ilustrują je muzyką w wielu stylach, postacie obdarzają indywidualnymi głosami. Każdy z członków zespołu jest multiinstrumentalistą, porusza się swobodnie w różnych konwencjach, od klasyki po rozrywkę, od teatralnego patosu po kreskówkowy slapstick, a muzycy zmieniają instrumenty w trakcie filmu. Lektor na jednym oddechu naśladuje kilka postaci, a efektem jest mozaika barw i emocji, kolory, które wykraczają poza odcienie szarości na ekranie.

„Znak Zorro”, reż. Fred Niblo, 1920 r., 75 min
    Pierwsza ekranizacja napisanej ledwie rok wcześniej powieści Johnstona McCulley. Bogaty, młody arystokrata prowadzi podwójne życie, aby pomagać ciemiężonym rodakom. Na co dzień udaje tchórzliwego i znudzonego panicza (prześmieszna kreacja Douglasa Fairbanksa), ale w decydujących momentach zakłada czarne przebranie i pod pseudonimem "Zorro" walczy z oprawcami. Z pozoru lekka opowieść, która nie stroni jednak od obrazów przejmujących i smutnych (sceny chłosty i więzienia).

Ścieżka dźwiękowa jest inspirowana tradycyjnymi motywami ludowymi z czasów hiszpańskiej Kalifornii. Opieraliśmy się na gitarach klasycznych (m. in. oryginalnej, nietypowej gitarze meksykańskiej), tradycyjnych instrumentach perkusyjnych (udu, clave, cajón. grzechotki). A w dialogach nie zabrakło oczywiście hiszpańskiego "Señor!"/Niemy Movie

Bilety w cenie 10 zł do kupienia w Bibliotece Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.

« Sierpień 2018 »