• Żegnamy Janusza Charytoniuka

04.07.2019

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci śp. Janusza Charytoniuka – historyka, regionalisty, wieloletniego pracownika Biblioteki Elbląskiej. Przypominamy postać tego zasłużonego elblążanina.

Janusz Charytoniuk (ur. w 1951 r. w Młynarach, zm. w 2019 r. w Elblągu) – historyk-archiwista, regionalista. Ukończył historię na Uniwersytecie Gdańskim. Dyplom obronił w roku 1977 u prof. Stanisława Gierszewskiego. W latach 1986-2006 pracował w Bibliotece Elbląskiej (m. in. w Dziale Informacyjno-Bibliograficznym, Dziale Zbiorów Naukowych i Dziale Badań Regionalnych i Zbiorów Zabytkowych). Z wielką pasją zajmował się popularyzacją wiedzy o regionie. Wiele artykułów i publikacji poświęcił Elblągowi i Młynarom. Publikował na łamach „ Rocznika Elbląskiego”, „Jednak Centrum”, „Regionów”, kwartalnika „Tygiel”, a także w prasie lokalnej. Pisywał także do czasopism ogólnopolskich tj. „Mówią wieki”, „Spotkania z zabytkami”. W roku 1998 założył czasopismo „Magazyn Historyczno-Krajoznawczy – Elbląg”, które redagował do roku 1999. Wspólnie z Januszem Hochleitnerem w roku 1998 wydał przewodnik po historii Elbląga dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych pt. „Elbląg – nasza mała ojczyzna”. Był miłośnikiem i „zbieraczem” legend Elbląga i okolic. W roku 1999 ukazały się drukiem „Legendy Ziemi Elbląskiej” w opracowaniu Janusza Charytoniuka. Prywatnie kolekcjoner zabytkowych fajek. Jego kolekcja należy do najciekawszych w kraju. Przed śmiercią zdążył przekazać Bibliotece Elbląskiej część swojej prywatnej kolekcji zbiorów niemieckojęzycznych z XIX-XX w. (wśród nich także dokumenty archiwalne). Elżbieta Lewandowska z Biblioteki Elbląskiej, która przez wiele lat pracowała z Januszem Charytoniukiem wspomina, że był ciepłym człowiekiem, bardzo lubianym także przez czytelników biblioteki. Władał świetnie językiem niemieckim, zajmował się opracowywaniem niemieckojęzycznych zabytkowych zbiorów Biblioteki Elbląskiej – dodaje.

Fot. Mirosław Jurgielewicz, redaktor naczelny e-magazynu Kalumet.pl

Źródło informacji o Januszu Charytoniuku:
    Ryszard Tomczyk, „Charytoniuk Janusz”, Regiony, 2000, nr 2/18, s. 18
    Leksykon Kultury Warmii i Mazur
    Dokumenty archiwalne Biblioteki Elbląskiej

Informacja nt. pogrzebu (przekazana przez bliskich):
    czwartek, 11 lipca 2019 r., godz. 11.00 - msza św. w Parafii Wszystkich Świętych w Elblągu, ul. Agrykola 7
    po mszy św. pogrzeb na Cmentarzu Komunalnym Dębica

« Wrzesień 2019 »