• Wyprawki czytelnicze dla dzieci urodzonych w latach 2013-2016

12.09.2019

Biblioteka Elbląska zaprasza do odbierania wyprawek czytelniczych w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Aby otrzymać wyprawkę wystarczy odwiedzić dowolny dziecięcy oddział biblioteczny. Mały czytelnik znajdzie w wyprawce książeczkę „Pierwsze czytanki dla...” i Kartę Małego Czytelnika. Niech Twoje dziecko wspólnie z Tobą rozpocznie niezwykłą przygodę, jaką jest czytanie książek. Zapraszamy!

Jak przystąpić do akcji „Mała książka – wielki człowiek”?
    Odwiedź z dzieckiem dowolną bibliotekę z oddziałem dziecięcym (np. Bibliotekę Młodego Czytelnika „Bulaj” lub jedną z naszych siedmiu filii na terenie miasta).

Poinformuj bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu „Mała książka – wielki człowiek” i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej „Pierwsze czytanki dla...” oraz Kartę Małego Czytelnika, do której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem przynajmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego.

Pozwól dziecku samemu dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętnie po nią sięgnie po powrocie do domu.

Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Wyłącz telefon i telewizor, usiądźcie wygodnie i przytulcie się do siebie. Spraw, by ten czas był całkowicie wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.

Oddajcie książkę do biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu ze sobą Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić na niej naklejki. Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Strona kampanii.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

tl_files/biblioteka/dane/loga/mkidn_logotyp.jpg

« Październik 2019 »