• Aktualności > News
 • Spotkanie z Mirosławem Wlekłym - autorem książki "Tu byłem. Tony Halik"

  14.05.2019

  We wtorek, 14 maja, o godz. 18.00 zapraszamy do sali kinowej na spotkanie z Mirosławem Wlekłym, który w książce „Tu byłem. Tony Halik” opowiada o fenomenie popularności Tony'ego Halika, jednocześnie odkrywając jego postać młodszym pokoleniom. Tony Halik – korespondent NBC, poszukiwacz przygód, który Polakom otworzył okno na świat, człowiek legenda. W książce o Haliku pojawiają się też akcenty elbląskie. Przyjdźcie koniecznie, żeby potem nie żałować! Wstęp wolny.


  Wielbili go hipisi i miłośnicy zioła, grafficiarze i podróżnicy. W całej Polsce, a potem na świecie pojawiły się napisy: „Tu byłem. Tony Halik”. Sprejem na murach, scyzorykiem na drewnie, ołówkiem na restauracyjnym stole…Na Machu Picchu i na ruinach kościoła w Trzęsaczu […], w budce na parkingu w drodze do norweskiego Narvik i na warszawskiej Pradze, na szczycie Czatyr-Dahu i przed Pałacem Parlamentu w Bukareszcie./fragment książki.

  Tony Halik – poszukiwacz przygód, którego całe życie nosiło po świecie, „był szalony, jak miałam się nie zakochać w takim wariacie – mówiła o nim Elżbieta Dzikowska”. Przygody, które go spotykały były tak nieprawdopodobne, że czasem trudno w nie uwierzyć. Nie ma chyba zakątka świata, w którym by nie był. Zawsze pojawiał się tam, gdzie działo się coś ważnego. Dla dobrego ujęcia potrafił zrobić wszystko. W czepku urodzony, niezwykły optymista. Znany ze swego specyficznego stylu: koszula (ludzie myśleli, że ma tylko jedną, a on kupował je tuzinami w Panamie), spodnie khaki, kapelusz żeglarski, chustka na szyi, zawsze z broszką z bursztynem (Elżbieta Dzikowska kupowała mu je na urodziny). Brzydal, który przyciągał do siebie mężczyzn i kobiety. Polakom otworzył okno na świat. Programy, które nagrywał, najpierw sam, potem z Elżbietą:„180 tysięcy kilometrów przygód”, „Tam, gdzie pieprz rośnie”, „Tam, gdzie rośnie wanilia”, „Pieprz i wanilia”, pobijały kolejne rekordy oglądalności. Tony i Elżbieta z kamerą przemierzyli wspólnie prawie wszystkie kontynenty. Poznali się w Meksyku w roku 1974 i niedługo potem zostawili swoich współmałżonków, żeby być razem. Dla niej Tony przeprowadza się do Polski, ale dzięki swojemu argentyńskiemu obywatelstwu wciąż może podróżować i nagrywać dla NBC. Tony Halik to człowiek legenda. Mirosław Wlekły wyrusza w podróż, by sprawdzić, ile prawdy jest w legendzie, którą Halik stworzył na swój temat. W tym celu odwiedza Francję, Stany Zjednoczone, zjeżdża niemal całą Polskę, potem Meksyk i Argentynę. Opowiada o tym w książce. Na jej kartach wielokrotnie pojawia się Elbląg, gdzie do dziś mieszka rodzina Halika. Tony Halik często bywał w Elblągu, odwiedzając matkę i siostrę. Żeglował i latał na bojerach po Zalewie Wiślanym. Na początku lat dziewięćdziesiątych, z siostrzeńcem Dariuszem Kosińskim, wówczas pracownikiem straży pożarnej, żeglował po Morzu Śródziemnym.

  Spotkanie poprowadzi Aleksandra Buła.


  Więcej informacji:
  Dział Komunikaci Społecznych
  tel. (55) 625 60 13

  
  
Do góry

Kalendarium imprez

« Maj 2020 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Newsletter