• Spotkanie z autorami „Prowincji”

25.04.2018

W środę, 25 kwietnia o godz. 17.30 zapraszamy do sali kinowej Biblioteki Elbląskiej na prezentację trzech ostatnich numerów Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja” oraz promocję książki Leszka Sarnowskiego pt. „Sztumska droga do wolności”. Wstęp wolny.

tl_files/biblioteka/dane/prowincja31.jpg„Prowincja” ukazuje się od roku 2010. Od samego początku jej redaktorem naczelnym jest pochodzący ze Sztumu Leszek Sarnowski, a artykułów do kolejnych numerów dostarczają autorzy z regionu Dolnego Powiśla i Żuław (dziennikarze, pisarze, poeci, twórcy ludowi, historycy, nauczyciele itd.), dla których „prowincja”, to „nie jedynie miejsce zamieszkania, ale przede wszystkim miejsce intelektualnej refleksji i twórczych inspiracji”. W kwartalniku można znaleźć artykuły dotyczące historii regionu, ciekawych zabytków, są tu również rozmowy z lokalnymi twórcami i animatorami kultury, a także prezentacja ich działalności (artystycznej, zawodowej itp.).

tl_files/biblioteka/dane/sztumska_droga_do_wolnosci.jpg„Sztumska droga do wolności” Leszka Sarnowskiego - piąty tom Biblioteki Kwartalnika Prowincja. To szkice historyczne z najnowszej historii ziemi sztumskiej z głównym akcentem na dzieje lokalnej "Solidarności", ale nie tylko. Pierwszy rozdział książki opowiada o losach żołnierzy Majora Łupaszki, którzy w 1945 i 1946 roku wiele miesięcy spędzili na na ziemi sztumskiej, a także o dramatycznych losach mieszkańców, którym drogo przyszło zapłacić za współpracę z niepodległościowym podziemiem.

« Lipiec 2018 »