• Spotkanie online z Beatą Szady

04.11.2020

O różnicach pomiędzy Warmią a Mazurami i tożsamości osiadłych na tych ziemiach ludzi opowiada zbiór reportaży Beaty Szady pt. „Wieczny początek. Warmia i Mazury”. Autorka będzie gościem cyklu spotkań #czytElnia. Rozmowa odbędzie się w środę, 4 listopada, o godz. 18:00 na stronie FB Biblioteki Elbląskiej. Zapraszamy!

Rozmowę poprowadzi Aleksandra Buła.

O książce z opisu wydawcy:
    Warmia i Mazury to od lat raj wczasowiczów, kuszący bezkresnymi jeziorami, lokalną kulturą i obietnicą relaksu. Cud natury, którym z przyjemnością chwalimy się za granicą. Wydawać by się mogło, że to kwintesencja polskości. Jednak nie zawsze tak było. Ziemie te, przez lata niemieckie, weszły w skład państwa polskiego po II wojnie światowej. W jednej chwili zmieniło się wszystko. Mieszkańcy, którzy pozostali, musieli na nowo odnaleźć się w niełatwej rzeczywistości.

Beata Szady przemierza Warmię i Mazury, szukając odpowiedzi na pytanie o tożsamość. Poznaje ludzi, z całych sił pragnących uciec z kraju, z którym nie czuli się związani, spotyka katolickich księży, którzy na Mazurach przejmowali ewangelickie kościoły, rozmawia z ludźmi, którzy bez skrupułów pozyskują budulec z zabytkowych poniemieckich domów, i z tymi, którzy tworzą własną definicję tożsamości regionalnej. Łączy ich jedno – wciąż muszą zaczynać od nowa.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

tl_files/biblioteka/dane/loga/warmia_mazury-logo.jpg

tl_files/biblioteka/dane/loga/przyjaciele-kawy_PL_CMYK-1_Easy-Resize.com.jpg

Przyjaciele Kawy to przyjaciele książek i biblioteki. Dzięki nim będziemy mogli wśród uczestników spotkań cyklu #czytELnia rozlosowywać aromatyczne upominki. Zapraszamy!

« Grudzień 2020 »