• Spacer śladami Reformacji w Elblągu

09.09.2017

Wspólnie z PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej zapraszamy w sobotę 9 września na ostatni w tym roku spacer w siódmej edycji cyklu „Sobota z przewodnikiem PTTK” poświęcony historii Reformacji w Elblągu, który poprowadzą Amadeusz Pfeifer i Bartosz Skop. Zbiórka o godz. 10.00 na dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej (ul. św. ducha 3-7). Będzie można zobaczyć wybrane stare druki związane z Reformacją ze zbiorów biblioteki. Wstęp wolny.

W trakcie siedmiu sobotnich spacerów mieszkańcy oraz turyści mieli okazję zwiedzić najciekawsze miejsca w Elblągu. Każde ze spotkań związane było tematycznie z zabytkami i historią miasta. Udział w spacerach to dla uczestników niesamowita okazja do poznania miejskich legend, historii miasta i przewodnickich ciekawostek. Spacery stwarzają też możliwość zaglądnięcia w miejsca, w które mieszkańcy miasta i turyści "normalnie" wejść nie mogą. W ramach ostatniej „Soboty z przewodnikiem PTTK” zapraszamy wspólnie na spacer śladami elbląskiej Reformacji. Zaczniemy od Biblioteki Elbląskiej, która w swoich zbiorach zabytkowych posiada liczne druki protestanckie (m.in. Biblie w przekładzie Marcina Lutra, a także innych przedstawicieli myśli luterańskiej). Zbiory zabytkowe na co dzień przechowywane w specjalnie przystosowanym do tego magazynie, udostępniane w formie zdigitalizowanej za pośrednictwem Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej, prezentowane są szerszej publiczności tylko przy specjalnych okazjach. W sobotę będzie można zobaczyć wybrane stare druki związane z Reformacją, w tym Biblie luterańskie. Oprócz Biblioteki Elbląskiej podczas spaceru odwiedzimy również inne miejsca związane historią protestantyzmu w naszym mieście. Spacer poświęcony historii elbląskiej Reformacji jest jednym z wydarzeń odbywających się w ramach obchodów 500-lecia Reformacji. Kolejnym będzie konferencja naukowa pt. „Słowo-Wolność-Odpowiedzialność-Praca. Reformacja w Elblągu”, na którą Biblioteka Elbląska i Parafia Ewangelicko-Augsburska w Elblągu zapraszają 24 października br. (szczegóły pojawią się wkrótce na stronie biblioteki).

tl_files/biblioteka/dane/spacer_reformacja.jpg

Organizatorzy spaceru: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Biblioteka Elbląska im. C . Norwida i Parafia Ewangelicko-Augsburska w Elblągu

Wszyscy uczestnicy spaceru otrzymają:
    -katalog „Reformacja w zbiorach Biblioteki Elbląskiej”
    -zestaw zakładek do książek zainspirowanych zbiorami zabytkowymi Biblioteki Elbląskiej
    -zestaw pocztówek zainspirowanych zabytkowymi herbariami ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej

Zrealizowano z projektu „Prezentacja regionalnych zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej” (przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego)

tl_files/biblioteka/dane/warmia_mazury.jpg

« Wrzesień 2017 »