• Rozmowy i spotkania podczas 16. Letnich Ogrodów Polityki

12.06.2019

W programie 16. Letnich Ogrodów Polityki nie może zabraknąć rozmów prowadzonych przez dziennikarzy Tygodnika Polityka z udziałem zaproszonych gości. Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusjach!

I dzień/12.06 (środa)
    godz. 18:00
    Rozmowa Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego Tygodnika POLITYKA z prof. Marcinem Matczakiem
    Marcin Matczak – radca prawny, specjalista w zakresie teorii prawa, publicysta, komentator i ekspert ds. konstytucyjnych, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor uczelni na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

II dzień/13.06 (czwartek)
    „Społeczeństwo polskie po Okrągłym Stole” - panel dyskusyjny
    prowadzenie: red. Wiesław Władyka/ Tygodnik POLITYKA
    uczestnicy:
    Tomasz Nałęcz – historyk, publicysta i polityk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. Poseł na Sejm II i IV kadencji (1993–1997, 2001–2005), w latach 2001–2005 wicemarszałek Sejmu IV kadencji, w latach 2010–2015 doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. historii i dziedzictwa narodowego. Autor i współautor wielu książek. Najnowsza książka profesora to „Czas przełomu 1989-1990” (współautorką jest dr hab. Daria Nałęcz). Publikacja będzie miała swoją premierę na Letnich Ogrodach w Elblągu.

Dorota Rancew-Sikora – dr hab. socjologii, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badaniami jakościowymi w obszarze życia codziennego i kultury.

Artur Domosławski – dziennikarz i reporter, w latach 1991-2011 dziennikarz „Gazety Wyborczej”, od 2011 r. związany z Tygodnikiem POLITYKA. Interesuje się tematami związanymi z Ameryką Łacińską, ruchami antyglobalistycznymi, konfliktami społecznymi i religią. Autor wielu książek reporterskich, m.in. „Kapuściński non-fiction”, „Wykluczeni” i innych.

III dzień/14.06 (piątek)
    godz. 18:00
    „Szkoła jako metafora” - panel dyskusyjny
    prowadzenie: red. Mirosław Pęczak/Tygodnik POLITYKA
    uczestnicy:
    Anna Wiłkomirska – pedagog, profesor nauk społecznych, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w socjologii i polityce edukacji oraz pedagogice społecznej.

Małgorzata Żytko – dr hab. w dziedzinie nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowczyni Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry Edukacji Szkolnej i Kształcenia Nauczycieli, współkoordynatorka w latach 2006 – 2011 ogólnopolskich badań monitorujących umiejętności językowe i matematyczne trzecioklasistów i ich środowiskowy oraz szkolny kontekst. Członek ATEE (Association for Teacher Education in Europe) oraz PTP (Polskie Towarzystwo Pedagogiczne). Ekspertka w dziedzinie wczesnej edukacji.

Krzysztof Varga – pisarz, krytyk literacki, dziennikarz. Najnowszą książką autora jest „Księga dla starych urwisów. Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim” (2019) – pierwsza biografia Niziurskiego, autora popularnych książek dla dzieci i dorosłych.

IV dzień/15.06 (sobota)
    godz. 16:00
    Spotkanie autorskie z Mariuszem Urbankiem
    prowadzenie: red. Mirosław Pęczak/Tygodnik POLITYKA
    Mariusz Urbanek – autor wielu poczytnych biografii (m.in. generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego, Władysława Broniewskiego, Juliana Tuwima). W książkach „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna” i „Profesor Weigl i karmiciele wszy” opowiada o wkładzie polskich naukowców w światową naukę. Na co dzień jestkierownikiem Gabinetu Świadków Historii w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, gdzie sprawuje pieczę m.in. nad archiwum Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego.

„Oblicza propagandy” – panel dyskusyjny
    prowadzenie: red. Rafał Kalukin/Tygodnik POLITYKA
    uczestnicy:
    Piotr Osęka – dr hab. historii, prof. Instytutu Studiów Politycznych PAN, publicysta i komentator. Zajmuje się dziejami politycznymi i społecznymi PRL. Autor książki „My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia ’68”. Za zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca ’68 odznaczony w 2013 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Agata Kostrzewa – wykładowczyni na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Marcin Duma – specjalista w zakresie badań opinii i rynku, prezes Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych. Od piętnastu lat zajmuję badaniami opinii i rynku.

Wszystkie spotkania odbędą się w Kamieniczkach Elbląskich, ul. św. Ducha 3-4 (wstęp wolny).

« Sierpień 2019 »