• Aktualności > News
 • Rozmowy i spotkania podczas 16. Letnich Ogrodów Polityki

  12.06.2019

  W programie 16. Letnich Ogrodów Polityki nie może zabraknąć rozmów prowadzonych przez dziennikarzy Tygodnika Polityka z udziałem zaproszonych gości. Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusjach!

  I dzień/12.06 (środa)
  godz. 18:00
  Rozmowa Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego Tygodnika POLITYKA z prof. Marcinem Matczakiem
  Marcin Matczak – radca prawny, specjalista w zakresie teorii prawa, publicysta, komentator i ekspert ds. konstytucyjnych, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor uczelni na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

  II dzień/13.06 (czwartek)
  godz. 18:00
  „Społeczeństwo polskie po Okrągłym Stole” - panel dyskusyjny
  prowadzenie: red. Wiesław Władyka/ Tygodnik POLITYKA
  uczestnicy:
  Tomasz Nałęcz – historyk, publicysta i polityk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. Poseł na Sejm II i IV kadencji (1993–1997, 2001–2005), w latach 2001–2005 wicemarszałek Sejmu IV kadencji, w latach 2010–2015 doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. historii i dziedzictwa narodowego. Autor i współautor wielu książek. Najnowsza książka profesora to „Czas przełomu 1989-1990” (współautorką jest dr hab. Daria Nałęcz). Publikacja będzie miała swoją premierę na Letnich Ogrodach w Elblągu.

  Dorota Rancew-Sikora – dr hab. socjologii, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badaniami jakościowymi w obszarze życia codziennego i kultury.

  Artur Domosławski – dziennikarz i reporter, w latach 1991-2011 dziennikarz „Gazety Wyborczej”, od 2011 r. związany z Tygodnikiem POLITYKA. Interesuje się tematami związanymi z Ameryką Łacińską, ruchami antyglobalistycznymi, konfliktami społecznymi i religią. Autor wielu książek reporterskich, m.in. „Kapuściński non-fiction”, „Wykluczeni” i innych.

  III dzień/14.06 (piątek)
  godz. 18:00
  „Szkoła jako metafora” - panel dyskusyjny
  prowadzenie: red. Mirosław Pęczak/Tygodnik POLITYKA
  uczestnicy:
  Anna Wiłkomirska – pedagog, profesor nauk społecznych, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w socjologii i polityce edukacji oraz pedagogice społecznej.

  Małgorzata Żytko – dr hab. w dziedzinie nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowczyni Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry Edukacji Szkolnej i Kształcenia Nauczycieli, współkoordynatorka w latach 2006 – 2011 ogólnopolskich badań monitorujących umiejętności językowe i matematyczne trzecioklasistów i ich środowiskowy oraz szkolny kontekst. Członek ATEE (Association for Teacher Education in Europe) oraz PTP (Polskie Towarzystwo Pedagogiczne). Ekspertka w dziedzinie wczesnej edukacji.

  Krzysztof Varga – pisarz, krytyk literacki, dziennikarz. Najnowszą książką autora jest „Księga dla starych urwisów. Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim” (2019) – pierwsza biografia Niziurskiego, autora popularnych książek dla dzieci i dorosłych.

  IV dzień/15.06 (sobota)
  godz. 16:00
  Spotkanie autorskie z Mariuszem Urbankiem
  prowadzenie: red. Mirosław Pęczak/Tygodnik POLITYKA
  Mariusz Urbanek – autor wielu poczytnych biografii (m.in. generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego, Władysława Broniewskiego, Juliana Tuwima). W książkach „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna” i „Profesor Weigl i karmiciele wszy” opowiada o wkładzie polskich naukowców w światową naukę. Na co dzień jestkierownikiem Gabinetu Świadków Historii w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, gdzie sprawuje pieczę m.in. nad archiwum Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. 

  godz. 18:00
  „Oblicza propagandy” – panel dyskusyjny
  prowadzenie: red. Rafał Kalukin/Tygodnik POLITYKA
  uczestnicy:
  Piotr Osęka – dr hab. historii, prof. Instytutu Studiów Politycznych PAN, publicysta i komentator. Zajmuje się dziejami politycznymi i społecznymi PRL. Autor książki „My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia ’68”. Za zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca ’68 odznaczony w 2013 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Agata Kostrzewa – wykładowczyni na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Marcin Duma – specjalista w zakresie badań opinii i rynku, prezes Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych. Od piętnastu lat zajmuję badaniami opinii i rynku.


  Wszystkie spotkania odbędą się w Kamieniczkach Elbląskich, ul. św. Ducha 3-4 (wstęp wolny).  
  
Do góry

Kalendarium imprez

« Lipiec 2020 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Newsletter