• Reformacja w zbiorach Biblioteki Elbląskiej

07.07.2017

„Reformacja w zbiorach Biblioteki Elbląskiej” – to tytuł wystawy plenerowej, którą można oglądać na bibliotecznym dziedzińcu. Wystawa powstała w związku z przypadającymi w tym roku obchodami 500-lecia Reformacji. Jest to też kolejna z wystaw promujących zabytkowe zbiory elbląskiej książnicy. Zapraszamy do oglądania!

Od 1601 roku przy Gimnazjum Elbląskim funkcjonowała biblioteka, której księgozbiór odzwierciedlał  humanistyczny profil gimnazjum. Licznie reprezentowane były dzieła Marcina Lutra, głównie objaśnienia i komentarze do ksiąg Starego i Nowego Testamentu. Choć na przestrzeni dziejów zbiory dawnej biblioteki gimnazjalnej zostały w znacznym stopniu uszczuplone, ich główny rdzeń zachowany jest do dziś w Bibliotece Elbląskiej. Oprócz Biblii luterańskich w zbiorach znajdują się również prace najbliższego współpracownika Lutra – Filipa Melanchtona, a także innych przedstawicieli myśli luterańskiej – Jana Bugenhagena, Pawła Ebera, Marcina Chemnitza czy Leonarda Huttera.
    Wystawa „Reformacja w zbiorach Biblioteki Elbląskiej” zapoznaje z historią protestantyzmu w naszym mieście i piśmiennictwem protestanckim znajdującym się w zbiorach Biblioteki Elbląskiej:
    -geneza reformacji i sylwetka Marcina Lutra;
    -biblie w przekładzie Lutra w zbiorach Biblioteki Elbląskiej;
    -druki protestanckie w zbiorach Biblioteki Elbląskiej;
    -reformacja w Elblągu;
    -Wilhelm Gnaphus i początki protestanckiego gimnazjum w Elblągu;
    -protestanckie wspólnoty wyznaniowe w Elblągu: kalwini, mennonici, bracia polscy.

Materiały wykorzystane do przygotowania wystawy pochodzą ze zdigitalizowanych zbiorów Biblioteki Elbląskiej i dostępne są na stronach Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej. W ramach obchodów 500-lecia Reformacji odbędą się też inne wydarzenia, o których będziemy już wkrótce informować. Wystawie towarzyszy katalog „Reformacja w zbiorach Biblioteki Elbląskiej” (dostępny dla zainteresowanych w Bibliotece Elbląskiej).

Wystawa została zrealizowana przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach projektu „Prezentacja regionalnych zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej”.

tl_files/biblioteka/dane/warmia_mazury.jpg

« Grudzień 2017 »