• Aktualności > News
 • Promocja XXIX tomu „Rocznika Elbląskiego”

  13.02.2020

  W czwartek, 13 lutego, o godz. 17.00 zapraszamy do sali kinowej Biblioteki Elbląskiej na prezentację XXIX tomu „Rocznika Elbląskiego”. Laudację podczas spotkania wygłosi Pani Małgorzata Gizińska z Elbląskiego Towarzystwa Historycznego. Wstęp wolny.

  W grudniu 2019 roku, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta w Elblągu został wydany kolejny – XXIX tom „Rocznika Elbląskiego”. W najnowszym numerze w kategorii artykuły znalazło się dziesięć artykułów naukowych, zawierających m.in. referaty z konferencji, które odbyły się z inicjatywy Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida: „Słowo – Wolność – Odpowiedzialność – Praca. Reformacja w Elblągu”, która odbyła się 27 października 2017 roku, „Dolna Wisła w dziejach Pomorza Gdańskiego do końca XVIII wieku”, która odbyła się 15 listopada 2017 roku oraz z konferencji zorganizowanej w dniu 11 listopada 2018 roku dla upamiętnienia 25. rocznicy śmierci profesora Stanisława Gierszewskiego. W najnowszym tomie Rocznika Elbląskiego publikuje ogółem 11 autorów, przy czym 1 autor zamieścił 2 opracowania , natomiast jeden z artykułów został opracowany przez dwie autorki. Można tu znaleźć artykuły m.in.: dra Jakuba Jagodzińskiego, dr Julii Możdżeń, dra Jerzego Domino, prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, prof. Andrzeja Grotha, mgra Wacława Kulczykowskiego, prof. Piotra Olińskiego i innych. Układ treści pod względem celowości został oparty na sprawdzonej formule, został usystematyzowany chronologicznie i rzeczowo. Nad wysokim poziomem naukowym czasopisma i jego zawartością merytoryczną od lat czuwa komitet redakcyjny, w którego skład wchodzą znani i cenieni historycy oraz recenzenci zewnętrzni powoływani do oceny poszczególnych artykułów.


  „Rocznik Elbląski” ukazuje się od 1961 r., jest zatem najstarszym elbląskim periodykiem naukowym. Pierwszym redaktorem naukowym „Rocznika” był zmarły w 2012 r. prof. dr hab. Marian Biskup. Obecnie funkcję tę sprawuje prof. dr hab. Andrzej Groth. Czasopismo wydawane jest przez Bibliotekę Elbląską im. C. Norwida przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym – Oddział w Elblągu i wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Elblągu. Teksty publikowane w „Roczniku” dotyczą historii i dziedzin pokrewnych, w aspekcie terytorialnym koncentrują się na Elblągu i okolicach.

  Podczas spotkania będzie można otrzymać bezpłatnie egzemplarz ostatniego „Rocznika Elbląskiego” (uwaga: ilość ograniczona!).

  
  
Do góry

Kalendarium imprez

« Kwiecień 2020 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Newsletter