• Po drogach i bezdrożach – spotkanie z Jackiem "Bradziagą" Jarosikiem

12.03.2018

Zapraszamy na promocję książki tczewskiego podróżnika Jacka Jarosika „Bradziaga znaczy obieżyświat”. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 12 marca, o godz. 17.00 w sali kinowej Biblioteki Elbląskiej. Wstęp wolny.

Jacek "Bradziaga" Jarosik – pieszo, samochodem, motocyklem, kajakiem i rowerem przebył tysiące kilometrów w poszukiwaniu miejsc odległych i bliskich, zwykłych i niecodziennych, odchodzących w przeszłość. Z założenia unika zorganizowanych form turystyki, preferując model niezależnego obserwatora, któremu łatwiej wniknąć w otaczający świat. Jego życiowe motto to: -Bo ciekawiej jest sznurek pchać, niż ciągnąć. Z zawodu wyuczonego w szkole – mechanik, później w wyniku różnych kursów i "dokształtów", zależnie od potrzeb i czasowych upodobań pracował jako urzędnik pocztowy, był opiekunem zwierząt w zoo, pilotem wycieczek krajowych, przez wiele lat zajmował się aparaturą gazów medycznych w szpitalach, był strażnikiem przyrody w parkach krajobrazowych, prowadził pomoc drogową, zajmował się czynną ochroną przyrody, był uczestnikiem i organizatorem rajdów off-road. Pierwsze kroki w turystyce stawiał w PTTK na gdańskim Przymorzu pod skrzydłami Jurka Turowieckiego. Uhonorowany m.in. Srebrną Honorową Odznaką PTTK.

W kilku wyprawach po drogach i bezdrożach kraju, Europy i Azji towarzyszyli mu synowie Jakub i Jędrzej oraz córka Joanna. Byli też Jacek i Henryk, goście zaproszeni do projektu „Granice bez barier”. Podróżował jedynym takim samochodem na świecie, własnoręcznie skonstruowanym. TVN Turbo w cyklu Jazda Polska zrealizowała reportaż o tym pojeździe. Zdjęcia zawarte w książce, nie aspirują do kategorii fotografii artystycznej. To utrwalone w obrazie emocje i sytuacje. To miejsca do których nie uda się już powrócić, bo świat nieubłaganie się zmienia. Fotografie te, a także wiele innych przedstawionych było na wystawach i prezentacjach w kraju, nawet w tak niezwykłych miejscach jak ośrodek leczenia uzależnień czy więzienie.

O miejscach, które zobaczył, przyrodzie, którą obserwował i spotkanych ludziach może opowiadać bardzo długo… Teraz część opowieści została zapisana. To reportaże z kilku tylko wypraw. Są uzupełnione informacjami, czasem uwagami i przemyśleniami autora. Nieraz pisane ciętym językiem, lecz pozbawione złych intencji. Pragnienie poczucia wolności, przygody i poznania świata to powody Jego wędrówek.

Biblioteka Literacka
    ul. św. Ducha 3-7 (I piętro)

« Grudzień 2018 »