• Pierwszy WikiMaraton w Elblągu

18.11.2017

Wszystkich tych, którym bliska jest idea wolnego dostępu do wiedzy, zapraszamy w sobotę 18 listopada na pierwszy elbląski Wikimaraton. Organizatorami tego wydarzenia są: Stowarzyszenie Wikimedia Polska, I Liceum Ogólnokształcące oraz Biblioteka Elbląska.

Skąd pomysł na zorganizowanie w naszym mieście takiego wydarzenia?
    Idea zrodziła się w zeszłym roku, kiedy to Zespół Szkół Ogólnokształcących nawiązał współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska. Rzecznik prasowy stowarzyszenia, pan Krzysztof Machocki, przeprowadził dla kilkunastu uczniów tzw. Wikiwarsztaty, które miały przygotować uczniów do edytowania i tworzenia haseł w największej wirtualnej encyklopedii na świecie. Kontynuacją tamtego wydarzenia ma być właśnie listopadowy maraton edycyjny. Do udziału w Wikimaratonie zapraszamy elblążan i wikipedystów z okolicznych miast.

Na czym polega Wikimaraton?
    Początek to ekspresowe szkolenie z zakresu edytowania haseł w Wikipedii. Potem zabierzemy się do pracy, w czasie której doświadczeni wikipedyści odpowiadać będą na bieżące pytania. Tematem przewodnim maratonu będzie historia i zabytki Elbląga –  będziemy wprowadzać dodatkowe informacje do haseł związanych z tą tematyką. Na miejscu „maratończycy” będą mieli zapewniony dostęp do źródeł (książek, artykułów), gdzie – bez konieczności szukania wzmianek w obszernym materiale – znajdą pozaznaczane treści dotyczące konkretnych wydarzeń historycznych czy budynków.

Ciekawostka:
    Najdłuższy maraton edycyjny Wikipedii zorganizowany został w meksykańskim Museo Soumaya, trwał 72 godziny, a jego uczestnicy spali w namiotach rozbitych w jednej z muzealnych sal (wydarzenie wpisano do Księgi Guinessa).

Czas na konkrety:
    18 listopad (sobota) , godz. 11.00-16.00 –  Biblioteka Elbląska (ul. św. Ducha 3-7) – będziemy edytować hasła Wikipedii dotyczące historii i zabytków Elbląga (choć pasjonaci innej tematyki, którzy widzą potrzebę uzupełnienia innych haseł, są również mile widziani) – zgłoszenia i szczegółowe informacje w wypożyczalni biblioteki naukowej oraz pod nr telefonu: 55 625 60 22

Ważne: osoby, które nie dokonają zgłoszenia, również mogą się spontanicznie dołączyć.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Wikimedia Polska, I Liceum Ogólnokształcące oraz Biblioteka Elbląska

« Listopad 2017 »