• O marnowaniu jedzenia - spotkanie z Martą Sapałą

09.10.2019

W środę, 9 października, o godz. 18.00 zapraszamy do sali kinowej Biblioteki Elbląskiej na spotkanie w ramach cyklu #czytElnia, którego gościem będzie Marta Sapała – autorka książki „Na marne”, zbioru reportaży dotyczących problemu marnowania jedzenia. Wstęp wolny.

Marta Sapała (ur. 1974) – dziennikarka, jej teksty ukazywały się m.in. w Voyage, Polityce i Zwierciadle. Autorka książek „Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków” (Wyd. Mamania 2014) i „Na marne” (Wyd. Czarne 2019).

O książce z opisu wydawcy:
    Mówi się, że z roku na rok marnujemy coraz więcej żywności, a w śmietnikach lądują kilogramy resztek, które mogłyby stanowić pełnowartościowe pożywienie. Wyrzucamy to, co wydaje nam się niejadalne: sterty ziemniaczanych obierków, dziesiątki suchych kromek chleba, resztki jogurtu zalegające na dnie plastikowych kubeczków, obite jabłka, opakowania z przeterminowanym makaronem, którego nie zdążyliśmy ugotować. Ale czy na pewno marnotrawstwo żywieniowe rośnie w tak szybkim tempie, jak straszą nas media?

Marta Sapała postanowiła zbadać ten temat. Rozmawia z ludźmi, którzy żywią się tym, co znajdą w śmietnikach, zagląda do kompostowników i kuchennych szafek swoich rozmówców, szpera w kontenerach przy dyskontach spożywczych, oddaje głos ludziom bez domu i tym, którzy oszczędzanie mają we krwi. Odwiedza miejsca, w których powstaje żywność, i te, w których kończy się jej droga. Zagląda do magazynów w supermarketach i bankach żywności. Ludzkie portrety splata ze statystykami i opiniami ekspertów. Nie boi się również podawać w wątpliwość powtarzanych w mediach obiegowych opinii dotyczących marnotrawstwa.

„Na marne” to zbiór reportaży o naszych codziennych nawykach i doskonała lekcja odpowiedzialnej konsumpcji.

Spotkanie z autorką poprowadzi Aleksandra Buła.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

tl_files/biblioteka/dane/loga/warmia_mazury-logo.jpg