• Narodowe Czytanie „Wesela”

02.09.2017

W sobotę, 2 września odbędzie się szósta edycja ogólnopolskiej akcji pod hasłem Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą wybraną w plebiscycie ogłoszonym na stronie Prezydenta RP zostało „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Zapraszamy do udziału w elbląskim czytaniu „Wesela” - w godz. 13.00-14.00, na scenie przy placu katedralnym, w trakcie odbywającego się wtedy Święta Chleba.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została wtedy zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Czytanie odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej RP. Tegoroczną lekturą wybraną w plebiscycie ogłoszonym na stronie Prezydenta RP, zostało  „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – poety, dramatopisarza, malarza, wybitnego przedstawiciela Młodej Polski.  Jak co roku poczytamy także w Elblągu, wybrane fragmenty „Wesela” przeczytają m.in.: aktorzy Teatru im. A. Sewruka w Elblągu, członkowie Stowarzyszenia Alternatywni, klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy filii nr 5 Biblioteki Elbląskiej, dziennikarze z gazety internetowej portEl, pracownicy Centrum Spotkań Europejskich Światowid, senator Jerzy Wcisła i inni.
    Tadeusz Boy-Żeleński pisał w „Plotce o Weselu”:
    „(…) pisano o Weselu dużo, i bardzo uczenie. Może za  bardzo. Nie wiem, czy przez to zatraciła się nieco bezpośredniość wrażenia; czy nie zanadto wpojono publiczności przekonanie, że jest to sztuka trudna, głęboka, ciemna, symboliczna; czy nie za wiele zaczęto na temat Wesela medytować, zamiast bawić się nim i wzruszać.”
    Tradycyjnie zapraszamy do zabawy i włączania się w czytanie!

tl_files/biblioteka/dane/narodowe_czytanie2017.jpg

Osoby, które przyniosą własne egzemplarze "Wesela" otrzymają pamiątkową pieczątkę!

« Grudzień 2017 »