• Kobiety w dziejach Gdańska – Pomorza – Rzeczpospolitej

12.11.2020

Jak wyglądało życie kobiet w średniowiecznym i nowożytnym Gdańsku? Czym zajmowały się wówczas kobiety? Jak wyglądała moda i zachowania kobiet? Jakie słynne kobiety zapisały się w dziejach Gdańska? Zapraszamy w czwartek, 12 listopada, o godz. 17:00 na rozmowę online z Michałem Ślubowskim - autorem książki pt. „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice historyczne”, która odbędzie się na stronie FB Biblioteki Elbląskiej.

Prowadzenie: Radosław Kubus.

Na naszym najbliższym spotkaniu prześledzimy wybrane wątki z historii Gdańska, Pomorza i Rzeczpospolitej, jednakże dokonamy tego z perspektywy herstorycznej, czyli uwzględniającej doniosłą rolę kobiet w dziejach. Ta w pewnym stopniu nowatorska perspektywa pozwoli nam zwrócić uwagę na wiele ważnych problemów, które nadal artykułowe są w historiografii w sposób niedostateczny. Wbrew bowiem temu, że historia wydaje się zmaskulinizowana, należy pamiętać, że często kobiety tworzyły ją niejako "z tylnego siedzenia", zgodnie z zasadą, iż "mąż stanowi głowę, którą kręci kobieta jako szyja".

Michał Ślubowski – absolwent Wydziału Historycznego UG, przewodnik po Górze Gradowej, lokalny przewodnik po Oliwie. Twórca strony Gedanarium. W 2019 roku otrzymał Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska (projekt “Gdańskie Makabreski”). Współpracował m.in. z Oliwskim Ratuszem Kultury, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną, Instytutem Kultury Miejskiej czy portalem trojmiasto.pl. W tym roku ukazała się jego książka pt. „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice historyczne”.

Radosław Kubus – specjalista ds. historii regionalnej w Bibliotece Elbląskiej, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnik i współorganizator konferencji naukowych. Autor publikacji historycznych dotyczących wybranych aspektów dziejów Pomorza. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii medycyny w epoce nowożytnej oraz dziejów prasy I połowy XIX wieku.

« Grudzień 2020 »