• 16. Letnie Ogrody POLITYKI (12-15 czerwca)

15.06.2019

W dniach 12-15 czerwca wspólnie z Tygodnikiem POLITYKA zapraszamy na 16. Letnie Ogrody POLITYKI. Ogrodowe dyskusje i spotkania poświęcone będą transformacji ustrojowej po roku 1989, aktualnej sytuacji politycznej, nauce (w związku z obchodami Roku Matematyki) i polskiej szkole. Oprócz tego: koncerty muzyczne, wystawa „Twarze ZAiKS-u”, warsztaty rysunkowe i wykłady na temat prawa autorskiego.

Co czeka nas podczas 16. Letnich Ogrodów POLITYKI?
    W związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą obrad Okrągłego Stołu i wydarzeń roku 1989, porozmawiamy o tym, jak żyje się w Polsce trzydzieści lat po transformacji ustrojowej. Kolejnym tematem będzie edukacja i polska szkoła dawniej i dziś. Po reformie minister Anny Zalewskiej i strajku nauczycieli – szkoła to temat, o którym rozmawiają wszyscy. Rozmowy o aktualnych wydarzeniach to jednak nie wszystko. Mariusz Urbanek – autor fantastycznych biografii (m.in. Leopolda Tyrmanda, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Władysław Broniewskiego) opowie o wkładzie polskich naukowców w światową naukę (tego dotyczą książki: „Genialni. Lwowska Szkoła Matematyczna” i „Profesor Weigl i karmiciele wszy”). Oprócz rozmów odbędą się też wykłady dotyczące prawa autorskiego i warsztaty w znanym już elblążanom cyklu Szkicologia. Podczas Festiwalu zostanie też pokazana wystawa „Twarze ZAiKS-u” prezentująca portrety wybitnych postaci kultury polskiej wykonane przez czołowych fotografików. Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie koncert piosenek „Republiki” w wykonaniu duetu Hania Rani&Dobrawa Czocher. Porządną dawkę rozrywki podczas Ogrodów zapewnią: Warszawskie Kombo Taneczne, Olaf Deriglasoff, Arkadiusz Jakubik i Andrzej Poniedzielski.

PROGRAM:
    I dzień/12.06 (środa)
    godz. 18:00
    Rozmowa Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego Tygodnika POLITYKA z prof. Marcinem Matczakiem

godz. 20:00
    Twarze ZAiKS-u - wernisaż wystawy fotograficznej i koncert utworów grupy „Republika” w wykonaniu duetu Hania Rani & Dobrawa Czocher
    Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7 (wstęp wolny)

II dzień/13.06 (czwartek)
    godz. 16:00
    „Zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi. Prawo i praktyka” - wykład dra Krzysztofa Lewandowskiego Dyrektora Generalnego ZAiKS dla adwokatów i radców prawnych okręgu pomorskiego

„Społeczeństwo polskie po Okrągłym Stole” - panel dyskusyjny
    prowadzenie: red. Wiesław Władyka/ Tygodnik POLITYKA
    uczestnicy: prof. Tomasz Nałęcz, prof. Dorota Rancew-Sikora, Artur Domosławski

Jan Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne - koncert
    Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7 (cena biletu: 50 zł)

III dzień/14.06 (piątek)
    godz. 11:00
    „Klątwa za kradzież książki. Moralne i prawne przełomy w ochronie twórczości” - wykład dra Krzysztofa Lewandowskiego Dyrektora Generalnego ZAiKS dla bibliotekarzy, nauczycieli i lokalnych mediów

Szkicologia - warsztaty
    prowadzenie: Anita Pawlak
    Biblioteka Naukowa, ul. św. Ducha 3-7 (wstęp wolny)

godz. 18:00
    „Szkoła jako metafora” - panel dyskusyjny
    prowadzenie: red. Mirosław Pęczak/Tygodnik POLITYKA
    uczestnicy: prof. Anna Wiłkomirska, prof. Małgorzata Żytko, Krzysztof Varga

Cyrk Deriglasoff - koncert
    Arkadiusz Jakubik solo „Szatan na Kabatach” - koncert

IV dzień/ 15.06 (sobota)
    godz. 13:00
    Szkicologia – warsztaty
    prowadzenie: Ada Kotyńska
    ul. św. Ducha (wstęp wolny)

Spotkanie autorskie z Mariuszem Urbankiem
    prowadzenie: red. Mirosław Pęczak/Tygodnik POLITYKA

„Oblicza propagandy” - panel dyskusyjny
    prowadzenie: red. Rafał Kalukin/Tygodnik POLITYKA
    uczestnicy: dr hab. Piotr Osęka, Agata Kostrzewa, Marcin Duma

Andrzej Poniedzielski „Bo...” - koncert
    Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7 (cena: 50 zł)

Bilety na koncerty do nabycia w Centrum Obsługi Czytelnika (ul. św. Ducha 3-7): poniedziałek-piątek w godz. 10.00-18.00 i sobota w godz. 9.00-16.00.
    Cena pojedynczego biletu: 50 zł
    Karnet na trzy koncerty: 120 zł

Sprzedaż rozpoczyna się 28 maja.

tl_files/biblioteka/dane/16.Letnie Ogrody POLITYKI/sponsorzy_i_partnerzy.jpg

« Czerwiec 2019 »