• Aktualności > News
 • 15. Letnich Ogrodów Polityki dzień trzeci (8 czerwca)

  08.06.2018

  Trzeciego dnia 15. Letnich Ogrodów Polityki (piątek, 8 czerwca) odbędzie się spotkanie z Markiem Dutkiewiczem – autorem ponadczasowych przebojów, który o kulisach ich powstawania opowiada w książce „Jolka, Jolka pamiętasz?”. Wieczorem przed ogrodową publicznością wystąpi Krzysztof Herdzin z Elbląską Orkiestrą Kameralną. To będzie dzień pełen muzycznych wrażeń.

  godz. 17.00 „Piosenka, tekst, muzyka i publika” - spotkanie autorskie z Markiem Dutkiewiczem
  prowadzenie: red. Mirosław Pęczak/Tygodnik Polityka
  miejsce: Kamieniczki Elbląskie, ul. św. Ducha 3-4 (wstęp wolny)

  Marek Dutkiewicz – autor tekstów piosenek, scenarzysta, dziennikarz i wydawca. Współpracował m.in. z Budką Suflera, Kombi, Lombardem, Urszulą, Varius Manx, Majką Jeżowską, Lady Pank, Anną Jantar, Zdzisławą Sośnicką. Spod jego pióra wyszło wiele ponadczasowych przebojów, takich jak „Szklana pogoda”, „Windą do nieba”, „Chodź, pomaluj mój świat”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Korowodem”, „Jolka, Jolka, pamiętasz”, „Malinowy król” i innych. O kulisach powstawania tych tekstów, współpracy z gwiazdami estrady i życiu w PRL-u opowiada w swojej książce pt. „Jolka, Jolka pamiętasz?”. Jest też autorem książki dla dzieci „Żaba w Afryce. Wiersze dla dzieci”.

  godz. 19.00 Koncert „Po polsku”: Krzysztof Herdzin z Elbląską Orkiestrą Kameralną
  miejsce: Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7
  (bilety w cenie 40 zł/normalny i 30 zł/ulgowy do kupienia: Elbląska Orkiestra Kameralna, ul. Stary Rynek 25)
  W programie m.in. utwory: Trzy Korony, Suita na Tematy Polskie (Polka, Olender, Mazurek,Krakowiak, Polonez, Zbójnicki), Concertino na trio stroikowe i smyczki, Chopiniana Con Delizia na fortepian i smyczki.

  Elbląska Orkiestra Kameralna i Krzysztof Herdzin zaprezentują publiczności różnorodny repertuar. Pianista, którego znakiem rozpoznawczym jest wszechstronność (działa na polu muzyki klasycznej, jazzowej i pop), przedstawi wraz z Orkiestrą swoje autorskie kompozycje. Wśród nich wyróżnia się „Suita na tematy polskie”, w której Krzysztof Herdzin nawiązał do tradycyjnych melodii – polki, olendra, mazurka, zbójnickiego, poloneza i krakowiaka. Wszystko po to aby, jak stwierdził pianista i aranżer, oddać „rytmikę, liryzm i […] taneczność polskiej muzyki”. W programie znalazły się między innymi takie utwory, jak „Trzy korony” – poemat poświęcony górom i stanowiący rodzaj muzycznego hołdu złożonego Wojciechowi Kilarowi. Ponadto, melomani będą mogli wysłuchać „Chopiniana con delizia” – utworu będącego swobodną fantazją klasyczno-jazzująca. Ta kompozycja, podobnie jak i „Suita…”, stanowi powrót Krzysztofa Herdzina do rodzimych korzeni muzycznych. Jak podkreśla muzyk, inspirację stanowiła dla niego twórczość Chopina, Moniuszki, G. Bacewicz, a nawet ludowa muzyka w rodzaju „Krakowiaczek ci ja” czy „Siekiera, motyka”.

  Krzysztof Herdzin jest przykładem wszechstronnego artysty, spełniającego się równolegle w wielu dziedzinach, z tym samym, bardzo dobrym skutkiem. Współpracował ściśle z czołówką polskiego jazzu i wieloma wirtuozami ze świata klasyki (Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Vadim Brodski, Mariusz Patyra, Jadwiga Kotnowska). Obecnie jest muzykiem zespołu Anny Mariu Jopek, prowadzi własne Krzysztof Herdzin Trio z udziałem Cezarego Konrada i Roberta Kubiszyna oraz swój Big Band. Na swym koncie ma udział w ponad 200 albumach, jest posiadaczem 17 Złotych i 3 Platynowych Płyt dla aranżera. Zorkiestrował nagrodzoną Oscarem 2005 muzykę Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland”. Jako pierwszy polski kompozytor nagrał dla londyńskiej wytwórni DECCA monograficzną płytę z jedną z najsłynniejszych orkiestr świata –  Academy of St Martin in the Fields.


  
  
Do góry

Kalendarium imprez

« Maj 2019 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Newsletter