• 14. Letnie Ogrody POLITYKI (31 maja – 3 czerwca)

03.06.2017

Dyskusje poświęcone literaturze, czytelnictwu, kontrkulturze, architekturze i kondycji współczesnego świata, a także kino dokumentalne, warsztaty, happening, muzyka – to wszystko w dniach 31 maja – 3 czerwca w Bibliotece Elbląskiej podczas Festiwalu Letnie Ogrody POLITYKI, na który zapraszamy po raz czternasty.

Co nas czeka w tym roku?
    W programie nie może oczywiście zabraknąć dyskusji prowadzonych przez dziennikarzy Tygodnika POLITYKA z udziałem zaproszonych gości. Pierwszego dnia spotkamy się z reporterami POLITYKI, którzy opowiedzą nam o swojej pracy w tygodniku. Z gazetą, która w tym roku świętuje swoje sześćdziesiąte urodziny współpracowali tak znakomici reporterzy jak Ryszard Kapuściński, Hanna Krall czy Małgorzata Szejnert i inni, po których przychodziły do redakcji coraz młodsze pokolenia. Wśród nich Artur Domosławski, Marcin Kołodziejczyk i Piotr Pytlakowski.
    Drugiego dnia, odnosząc się do ostatnich badań czytelnictwa, zajmiemy się tematem nieczytania i zastanowimy się, czy potrzebny jest nam kanon lektur? Z tym tematem zmierzą się Elżbieta Olszewska – dyrektorka programowa Fundacji „ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Paweł Dunin-Wąsowicz – wydawca i autor, a także polonistka i elbląska kreatorka kultury – Dominika Lewicka-Klucznik.
    Trzeciego dnia red. Mirosław Pęczak porozmawia o kontrkulturze z Jerzym Jarniewiczem i Piotrem Szarotą, którzy temu tematowi poświęcili swoje ostatnie książki, Waldemarem Kuligowskim – antropologiem kultury oraz Bartkiem Chacińskim – dziennikarzem i publicystą.
    Ostatniego dnia o społecznych funkcjach architektury podyskutują Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski z pracowni Ultra Architects z Poznania oraz Katarzyna Wiśniewska – elbląska urbanistka.
    Na koniec z Patrycją Sasnal – specjalistką ds. bliskowschodnich i dziennikarzami Pawłem Moskalewiczem i Agnieszką Lichnerowicz zastanowimy się, w jakim stopniu wydarzenia na świecie wpływają na politykę wewnętrzną naszego kraju i czy w ogóle obchodzi nas świat?
    Dyskusje to oczywiście nie wszystko – tak jak w roku ubiegłym odbędą się pokazy filmów dokumentalnych w ramach edukacji filmowej festiwalu Millennium Docs Against Gravity (największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce) i elbląska premiera „Filmu o Pilchu” w reż. pochodzącego z Elbląga Adama Lewandowskiego. Spragnionych wrażeń muzycznych zapraszamy na koncert Dr Misio, czyli aktora Arkadiusza Jakubika z zespołem (z piosenkami z najnowszej płyty pt. „Zmartwychwstaniemy”). Oprócz tego happening, podczas którego dzieci zaprojektują dla siebie bibliotekę, warsztaty architektoniczne dla dzieci i dorosłych, a także wykład dla nauczycieli poświęcony czytaniu i czytelnictwu. Zapraszamy!

I dzień/31.05 (środa)
    godz. 18.00 - panel dyskusyjny: „Reporterzy Polityki”
    goście: Artur Domosławski, Piotr Pytlakowski, Marcin Kołodziejczyk
    prowadzenie: Ewa Wilk/Tygodnik POLITYKA
    godz. 20.30 - kino dokumentalne: „Film o Pilchu” w reż. Adama Lewandowskiego
    (przed filmem rozmowa z Adamem Lewandowskim, prowadzenie: Mirosław Pęczak/Tygodnik POLITYKA)

II dzień/1.06 (czwartek)
    godz. 10.00 - happening: „Biblioteka dla dzieci – dzieci dla biblioteki”
    prowadzenie: Adriana Ronżewska-Kotyńska
    godz. 13.00 - wykład: „Czytanie jako sztuka przetrwania”
    prowadzenie: Irena Koźmińska/Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom
    godz. 18.00 - panel dyskusyjny: „Czy potrzebny nam jest kanon lektur?”
    goście: Elżbieta Olszewska, Dominika Lewicka-Klucznik, Paweł Dunin-Wąsowicz
    prowadzenie: Edwin Bendyk/Tygodnik POLITYKA
    godz. 20.30 - koncert: Dr Misio

III dzień/2.06 (piątek)
    godz. 18.00 - panel dyskusyjny: „Kontrkultury, rebelia, młodzież – pół wieku po sierż. Pieprzu”
    goście: Waldemar Kuligowski, Jerzy Jarniewicz, Piotr Szarota, Bartek Chaciński
    prowadzenie: Mirosław Pęczak/Tygodnik POLITYKA
    godz. 20.30 - kino dokumentalne/edukacja filmowa festiwalu Millennium Docs Against Gravity
    „Beuys. Sztuka to rewolucja” w reż. Andresa Veiela
    „Przeżyć: Metoda Houellebecqa” w reż. Arno Hagersa, Erika Lieshouta, Reiniera van Brummelena
    (przed filmem wprowadzenie: Karol Piekarczyk/Akademia Dokumentalna)

IV dzień/3.06 (sobota)
    godz. 10.00 - warsztaty: „Szkicologia: Tektura – struktura”
    prowadzenie: Aleksandra Litwinowicz
    godz. 13.00 - warsztaty: „Szkicologia: Zapis przestrzeni”
    prowadzenie: Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski/Ultra Architects
    godz. 16.30 - panel dyskusyjny: „Społeczne funkcje architektury”
    goście: Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski, Katarzyna Wiśniewska
    prowadzenie: Piotr Sarzyński/Tygodnik POLITYKA
    godz. 18.30 - panel dyskusyjny: „Co nas obchodzi świat?”
    goście: Patrycja Sasnal, Agnieszka Lichnerowicz, Paweł Moskalewicz
    prowadzenie: Marek Ostrowski/Tygodnik POLITYKA
    „Obcy w raju” w reż. Guido Hendriksa
    „Wolność słowa wolna od lęku” w reż. Tarquina Ramsaya