• Godzinami o książkach - kwietniowe DKK w Bibliotece Literackiej

14.04.2018

Biblioteka Literacka zaprasza w kwietniu na spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki: 14 kwietnia (sobota), godz. 14.00 - DKK Młodych i rozmowa o książce Viviane Moore pt. „Ludzie Wiatru”, 17 kwietnia (wtorek), godz. 18.00 - DKK dla dorosłych i rozmowa o książce Elizabeth Strout pt. „Mam na imię Lucy”. Wstęp wolny.

14 kwietnia (sobota), godz. 14.00 – DKK Młodych i rozmowa o książce Viviane Moore pt. „Ludzie Wiatru”
    O książce z opisu wydawcy:
    „Ludzie wiatru” to pierwszy tom pięcioczęściowej sagi o przygodach Normanów z Sycylii i zarazem pierwsza przetłumaczona na język polski książka znakomitej francuskiej pisarki.
    Jest rok 1155. Do wznoszącego się nad morzem warownego zamku Pirou w Normandii przybywają dwaj podróżni, osiemnastoletni Tankred i jego opiekun, mistrz Hugo z Tarsu. Nie jest to najlepszy czas na odwiedziny. W zamku od kilku miesięcy panuje żałoba po tajemniczej śmierci jedynego syna pana Pirou. W dodatku właśnie przyjechała z rodziną ciężko chora siostra Serlona. Wszystko wskazuje na to, że i ona wkrótce umrze.
    Ciężka atmosfera bynajmniej nie przeszkadza młodzieży, która jeździ konno, ćwiczy się w fechtunku i romansuje. Tankred zakochuje się w butnej, niepokornej córce barona. Tymczasem zaczynają się dziać straszne rzeczy. Ktoś pragnie odebrać życie panu Pirou, w przyzamkowej fosie zdychają ryby, a pan Epine ginie przeszyty płonącymi strzałami… Mistrz Hugo z Tarsu próbuje rozwikłać zagadkę tych dziwnych wydarzeń. A młody Tankred postanawia dowiedzieć się wreszcie czegoś więcej o swojej przeszłości.

Pełen zakamarków średniowieczny zamek, skrywane tajemnice, niebezpieczne namiętności, żądza władzy… A to wszystko na tle wiernie oddanych realiów epoki.

O książce z opisu wydawcy:
    Najnowsza, doskonała powieść jednej z najważniejszych pisarek ostatnich lat, nagrodzonej Pulitzerem autorki powieści Olive Kitteridge, przeniesionej na ekran w serialu HBO.

Powieść zachwycająco prosta i powściągliwa... Rzeczy, o których trochę wiedzieliśmy, ale nie potrafiliśmy ich wyrazić, zostały nam wreszcie wytłumaczone. Czujemy ulgę, czujemy się zrozumiani. Myślimy sobie wtedy: „To właśnie to. Tak wygląda życie”.
    - National Public Radio

Elizabeth Strout dowiodła po raz kolejny, że jest mistrzynią w tworzeniu niezapomnianych postaci. Jej opowieści otwierają się przed czytelnikiem w sposób, który wydaje mu się znajomy i może się z nimi utożsamiać, ale wtedy Strout uderza i można jedynie zachwycić się jej talentem
    – The Post and Courier

Lucy Barton, dojrzałą kobietę, pisarkę wychowującą dwójkę dzieci, podczas przedłużającego się pobytu w szpitalu odwiedza niewidziana od lat matka. Niewinne rozmowy o ludziach z przeszłości otwierają furtkę do bolesnych wspomnień: biedy, wykluczenia i rodzinnych tajemnic. W oszczędnej narracji Strout buduje kruchą nić porozumienia pomiędzy kobietami, dla których ta niespodziewana pięciodniowa wizyta staje się najintymniejszym momentem ich relacji. Strout misternie konstruuje, wydawać by się mogło, uporządkowany świat, który na naszych oczach się rozpada. Nie znajdujemy w tym jednak dramatu, lecz cichą akceptację i zrozumienie dla ludzkich słabości.

Biblioteka Literacka
    ul. św. Ducha 3-7 (I piętro)

tl_files/biblioteka/dane/dkk/logo_dkk.jpg

tl_files/biblioteka/dane/dkk/logo_IK.jpg