• Czytaj i rozmawiaj o książkach!

03.10.2017

Lubisz czytać książki i o nich rozmawiać? Jeśli tak, zapraszamy na październikowe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki do Biblioteki Literackiej (ul. św. Ducha 3-7). We wtorek 3.10, godz. 18.00 – spotkanie DKK dla dorosłych i rozmowa o książce „Biel. Notatki z Afryki” Marcina Kydryńskiego, w sobotę 7.10, godz. 15.00 – spotkanie DKK Młodych i rozmowa o książce „1Q84” (t. 1) Harukiego Murakamiego. Wstęp wolny.

3 października (wtorek), godz. 18.00 – spotkanie DKK dla dorosłych i rozmowa o książce „Biel. Notatki z Afryki” Marcina Kydryńskiego
    O książce z opisu wydawcy:
    "Jeśli poczują się Państwo poirytowani, że jest to książka zbyt osobista, intymna, że nie przypomina niczego, co już znacie, to może dobrze. Tylko tak mogło być. Jeżeli ktoś nazwie ją albumem fotograficznym, sprawi mi przyjemność. Gdy uzna, że to książka o Afryce, nie będę się spierał. Na nieprzyjemny zarzut, że jest w istocie autobiografią, nie będę umiał odpowiedzieć, zażenowany, przyłapany na gorącym uczynku. Sam myślę o «Bieli» jak o notatkach na marginesach książek, które zawsze mam ze sobą w podróży, bo lubię rozmawiać ze znacznie mądrzejszymi od siebie."/ Marcin Kydryński

7 października (sobota), godz. 15.00 – spotkanie DKK Młodych i rozmowa o książce „1Q84” (t. 1) Harukiego Murakamiego
    Podobnie jak w „Kafce nad morzem” autor rozwija jednocześnie dwa wątki - rozdziały o numerach nieparzystych opowiadają historię kobiety imieniem Aomame, a rozdziały o numerach parzystych historię mężczyzny imieniem Tengo. Oboje w dzieciństwie się znali i wszystko wskazuje na to, że znów spotkają się dwadzieścia lat poźniej. Akcja rozgrywa się w roku 1984, więc, oczywiście, można znaleźć w niej kilka odwołań do powieści Orwella. Dominujące tematy to przemoc i okrucieństwo wobec kobiet oraz działalność sekt religijnych, przedstawionych jako organizacje fanatyczne i niebezpieczne. Wątek ten zdaje się do pewnego stopnia oparty na historii sekty Najwyższej Prawdy Aum, która w 1995 roku dokonała zamachu terrorystycznego w w tokijskim metrze. Autor buduje równoległe światy i wprowadza fantastyczne postaci, jak zawsze w mistrzowski sposób zaciera granice między rzeczywistością a literaturą.

Do Dyskusyjnych Klubów Książki możesz dołączyć w każdej chwili. Nie zwlekaj – przyjdź na spotkanie!

Biblioteka Literacka (I piętro)
    ul. św. Ducha 3-7
    literacka@bibliotekaelblaska.pl