• Cechy, gildie, bractwa – spotkanie online o rzemieślnikach średniowiecza

28.07.2020

Czym były cechy, gildie, bractwa? Jakie zawody wykonywali ludzie średniowiecza? Jak wyglądała organizacja rzemiosła w małym średniowiecznym mieście? Na czym polegał średniowieczny korporacjonizm? Skąd nazwy ulic takich jak Tkacka, Chlebnicka, Rzeźnicka? Jaki wpływ na rozwój rzemiosła w średniowiecznych miastach na Pomorzu mieli Krzyżacy? Na te i wiele innych pytań odpowie dr Aleksandra Girsztowt na spotkaniu online które odbędzie się już we wtorek 28 lipca o godzinie 14.00 na facebookowej stronie Biblioteki Elbląskiej. ZAPRASZAMY!

Aleksandra Girsztowt – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Adiunkt w Zakładzie Historii Powszechnej Średniowiecza (Instytut Historii) Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka szeregu artykułów poświęconych średniowiecznemu rzemiosłu w małych miastach pomorskich. Współinicjatorka i organizatorka odbywającej się rokrocznie w Pruszczu Gdańskim konferencji "Origines et Mutationes". Do niedawna specjalista w Bibliotece Elbląskiej, gdzie współtworzyła wystawę "Druki medyczne w zbiorach Biblioteki Elbląskiej".

Radosław Kubus – specjalista ds. historii regionalnej w Bibliotece Elbląskiej, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnik i współorganizator konferencji naukowych. Autor publikacji historycznych dotyczących wybranych aspektów dziejów Pomorza. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii medycyny w epoce nowożytnej oraz dziejach prasy I połowy XIX wieku.

« Sierpień 2020 »