• Biblioteka z marzeń - film podsumowujący tworzenie Biblioteki Młodego Czytelnika

21.12.2017

Biblioteka Młodego Czytelnika „Bulaj” powstała z połączenia marzeń dzieci i działań dorosłych. Czy spełniły się wszystkie pragnienia dzieci? Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego tworzenie biblioteki.

W trakcie happeningu „Biblioteka dla dzieci – dzieci dla biblioteki” zorganizowanego z okazji Dnia Dziecka (podczas 14. Letnich Ogrodów POLITYKI), uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu, pod kierunkiem architekt Adriany Ronżewskiej-Kotyńskiej projektowali swoją bibliotekę marzeń. Dzieliły bibliotekę na strefy, mówiły, co powinno się w jej wnętrzach znaleźć – oprócz książek, wygodne kanapy, pufy, jacuzzi, fontanna z czekolady, ale też miejsca do rysowania po ścianach czy podłodze – wymieniali uczestnicy happeningu. Od marzeń dzieci, pracownicy biblioteki przeszli do realizacji projektu i w efekcie, po kilku miesiącach ciężkiej pracy, powstała Biblioteka Młodego Czytelnika „Bulaj”. W październiku te same dzieci, które wzięły udział w warsztatach, zostały zaproszone do biblioteki, żeby sprawdzić, czy ich plany i marzenia zostały zrealizowane – można się tego dowiedzieć z filmu, który Państwu prezentujemy.

Wcześniej biblioteka mieściła się w budynku przy ul. św. Ducha, gdzie na jednej otwartej powierzchni –  liczącej około 90 m² –  znajdowała się wypożyczalnia książek i odbywały się liczne zajęcia organizowane dla najmłodszych i starszych czytelników biblioteki. Zmieniło się bardzo dużo: biblioteka przeniesiona na ul. Zamkową 1 zyskała trzy razy więcej przestrzeni (dwa piętra, parter – dzieci , młodzież – I piętro) i wiele nowych funkcjonalności: regały dostosowane do wieku, wydzielone miejsca nauki i relaksu, strefa Xbox z grami edukacyjnymi, interaktywne urządzenia, scena do występów artystycznych. Biblioteka była projektowana według idei "trzeciego miejsca", tak aby zaraz po domu i szkole, było to miejsce spotkań, spędzania czasu, poszukiwania inspiracji czy doświadczeń – opowiada Małgorzata Adamska, kierownik biblioteki. Nazwa biblioteki nawiązuje do morskich tradycji Elbląga, ale też ma znaczenie symboliczne – biblioteka ma być oknem, przez które można patrzeć na świat po horyzont. Stąd morskie akcenty w bibliotece, m.in. grafiki na ścianach – znalezione w zabytkowych zbiorach Biblioteki Elbląskiej.

Biblioteka Młodego Czytelnika jest dziś miejscem, w którym najmłodsi i młodzież chętnie spędzają czas – wypożyczają książki, biorą udział w organizowanych tu wydarzeniach i korzystają z możliwości, jakie daje sama biblioteki. Od dnia otwarcia  bibliotekę odwiedziło ponad 1800 osób indywidualnych i 24 grupy zorganizowane.

Środki na wyposażenie Biblioteki Młodego Czytelnika w kwocie 200 tys. zł zostały pozyskane z MKiDN w ramach programu Infrastruktura Kultury, 51 tys. zł dołożył Urząd Miasta w Elblągu. Remont pomieszczeń kosztował 30 tys. zł i został sfinansowany z budżetu biblioteki.

« Grudzień 2018 »