• Filie > Filia nr 7 > Aktualności - Filia nr 7
 • Filia nr 7 oficjalnie otwarta

  07.09.2015

  CYBERIADA, taką nazwę po remoncie i modernizacji otrzymała mieszcząca się przy ul. Hetmańskiej 16/20 Filia nr 7 Biblioteki Elbląskiej. Nazwa i wystrój agendy inspirowany jest twórczością Stanisława Lema oraz ilustratora jego dzieł Daniela Mroza. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania biblioteki!

  Agenda została wyremontowana i zmodernizowana dzięki wspólnym staraniom pracowników Biblioteki Elbląskiej, władz miasta Elbląga oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Remont w placówce trwał od października ubiegłego roku. W ramach projektu złożonego do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się pozyskać 150 tys. zł., za które zostały zakupione nowe meble, sprzęt komputerowy i multimedialny. Ponad 74 tys. na wyposażenie Filii dołożyło miasto. Remont Filii został sfinansowany ze środków własnych i miasta. Kosztował około 200 tys. zł. Przeprowadzana tam modernizacja miała na celu przekształcenie Filii w nowoczesne i wyposażone w nowe technologie centrum dostępu do wiedzy i kultury. Ta mieszcząca się w sercu miasta biblioteka stała się miejscem przyjaznym dla odbiorców w każdym wieku, od dzieci po seniorów.
  Nazwa i wystrój Filii zostały zainspirowane twórczością Stanisława Lema oraz ilustratora jego dzieł Daniela Mroza. „Cyberiada” to tytuł zbioru opowiadań Stanisława Lema, którego bohaterami jest dwójka wybitnych konstruktorów Trurl i Klapaucjusz. Pierwsze wydanie książki ukazało w 1965 roku. Sam autor uważał „Cyberiadę” za swoje szczytowe osiągnięcie. Daniel Mróz to wybitny ilustrator, autor najlepszych okładek i ilustracji do prozy Lema. Jak słusznie zauważa Wojciech Orliński - „Każdy miłośnik Lema zgodzi się chyba co do tego, że Cyberiada bez ilustracji Mroza po prostu byłaby jak Trurl bez Klapaucjusza”.
  Idea nazwania Filii tytułem jednej z powieści Stanisława Lema idealnie wpisuje się w nurt przemiany w nowoczesne centrum multimedialne łączące funkcje tradycyjnej biblioteki z wyposażonym w najnowsze technologie punktem dostępu do wiedzy i kultury.
  Temat bibliotek i ich wizja pojawia się często w twórczości Stanisława Lema. Przedstawia przyszłą bibliotekę jako ludzką próbę okiełznania wszechświata i jak największej ilości wiedzy, a także miejsce relaksu i odpoczynku.
  Spadkobiercy Stanisława Lema oraz Daniela Mroza podeszli do projektu stworzenia CYBERIADY z entuzjazmem. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy za pomoc i wparcie w realizacji pomysłu Wojciechowi Zemkemu – wieloletniemu sekretarzowi Stanisława Lema oraz Łucji Mróz-Raynoch – córce Daniela Mroza.

  Zapraszamy do biblioteki!

  Zdjęcia z oficjalnego otwarcia CYBERIADY.

  
  
Do góry

Kalendarium imprez

« Marzec 2020 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter