• Filie > Filia nr 5 > Aktualności - Filia nr 5
  • Zaczytana Zawada - DKK w czerwcu

12.06.2018

Filia nr 5 „Kostka” na osiedlu Zawada zaprasza na czerwcowe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki: 12.06 (wtorek), godz. 12.00 - DKK dla dorosłych („Witajcie w raju: reportaże o przemyśle turystycznym”, Jennie Dielemans), 19.06 (wtorek), godz. 15.30 - DKK dla dzieci („Czerwonobrody czarodziej : baśnie celtyckie”, Claude Clement); 21.06 (czwartek), godz. 16.00 - DKK dla młodzieży („Reality show”, Nicola Kraus i Emma McLaughlin). Wstęp wolny.

O książce z opisu wydawcy:
    Czy jadąc na wakacje, możemy „płacić i wymagać”? Za parędziesiąt euro kupić „koloryt lokalny”? Wierzyć, że tygodniowe all-inclusive ma coś wspólnego z podróżą? Czy na egzotycznych wyspach pozostało jeszcze coś do odkrycia, oprócz jednakowych hoteli, zastawionych leżakami plaż, straganów pełnych pamiątek i kontynentalnego menu? Jennie Dielemans przez kilka lat przyglądała się turystom marzącym o nieskażonych cywilizacją, dziewiczych rajach, będących oazą autentyzmu i antidotum na nużącą codzienność zachodniego świata. W czasach, gdy przemysł turystyczny stał się dla wielu krajów główną gałęzią gospodarki i źródłem utrzymania dla mieszkańców, szwedzka dziennikarka sprawdza, jak zmasowany ruch turystyczny wpływa na miejscową ludność i środowisko. Opisuje korupcję, samowolę budowlaną, góry śmieci i dewastację środowiska. Portretuje mieszkańców wiosek, którzy - dostosowując się do oczekiwań żądnych „autentyczności” turystów - godzą się na zaglądanie do garnków. Efektem jej wędrówek i bacznych obserwacji jest fascynujący zbiór reportaży - alternatywny przewodnik o „Zachodzie na wakacjach” i brzemiennej w skutki konfrontacji z lokalnymi kulturami.

O książce z opisu wydawcy:
    Kolejny, obok baśni chińskich i afrykańskich, zbiór baśni - tym razem z bliższego nam kręgu kulturowego. W dawnych czasach kultura Celtów była obecna na dużym obszarze świata. Ich zwyczaje i prawa nie zostały jednak przedstawione w formie pisemnej. Dlatego właśnie tylko z tych najdawniejszych opowieści przekazywanych z ust do ust możemy dowiedzieć się, kim byli nasi przodkowie żyjący w starożytności, jak żyli i jaka była ich wizja świata. Te pełne czaru opowieści o czerwonobrodym czarodzieju, warownych zamkach, księżniczkach, olbrzymach, koniach króla Conala czy tajemniczej przepaści Gowana mają w sobie coś, co od tych odległych czasów po dzień dzisiejszy łączy mieszkańców współczesnej Europy.

21.06, godz. 16.00 - DKK dla młodzieży („Reality show”, Nicola Kraus i Emma McLaughlin)
    O książce z opisu wydawcy:
    Osiemnastoletnia Jesse zostaje wytypowana do obsady „dokumentu” o życiu nastolatków kręconego w jej szkole przez modną stację telewizyjną. Wcale nie marzy o byciu gwiazdą, ale pieniądze, które zarobi, pozwolą jej pójść do college’u, więc pokusa jest ogromna. Cena, którą przyjdzie jej zapłacić – również: udawane przyjaźnie, manipulacje producentów i pogoń za coraz większą oglądalnością sprawią, że życie Jesse wywróci się do góry nogami.

„Reality show” to więcej niż lekka opowieść o przyjaźni, miłości i telewizji – to także świat obłudy, gry pozorów i bezlitosnej walki o widownię.

Filia nr 5 „Kostka”
    ul. Józefa Wybickiego 20 (budynek Szkoły Podstawowej nr 9 i Gimnazjum nr 1)
    tel. 55 625 60 95/96

tl_files/biblioteka/dane/dkk/logo_dkk.jpg