• Filie > Filia nr 5 > Aktualności - Filia nr 5
  • Dniami i nocami o książkach - marcowe DKK w Kostce

08.03.2019

Filia nr 5 "Kostka" zaprasza na marcowe spotkania DKK: 8.03, od godz. 18.00 – nocne DKK dla młodzieży na temat książki „Jesienna miłość” Nicholasa Sparksa; 12.03, godz. 12.00 - DKK dla dorosłych na temat książki „Kore” Andrzeja Szczeklika; 30.03, godz. 9.30 - DKK dla dzieci na temat książki „Bańka” Siri Pettersena. Przyjdź, porozmawiaj, zaprzyjaźnij się z innymi książkowymi molami.

8 marca (piątek), od godz. 18.00 - nocne spotkanie DKK dla młodzieży na temat książki "Jesienna miłość" Nicholasa Sparksa
    O książce z opisu wydawcy:
    Jest rok 1958. Beztroski siedemnastolatek, Landon Carter, rozpoczyna naukę w ostatniej klasie szkoły średniej w Beaufort w Kalifornie Północnej. Jego ojciec kongresman pragnie, by syn zrobił karierę - tymczasem Landon, podobnie jak reszta klasy, nie zaczął jeszcze zastanawiać się, co zrobić z dorosłym życiem. Jedynie Jamie Sullivan, cicha spokojna dziewczyna opiekująca się owdowiałym ojcem, pastorem, jest inna. Nie rozstaje się z Biblią, nie chodzi na prywatki, a dzień bez dobrego uczynku uważa za stracony.
    Tymczasem zbliża się dobroczynny bal. Nie mając akurat dziewczyny Landon w odruchu desperacji zaprasza Jamie, na którą nikt dotąd nie zwrócił uwagi. Znajomość nie kończy się na balu. Wykpiwany przez kolegów chłopak początkowo unika Jamie, wkrótce jednak ich kontakty przeradzają się w przyjaźń, a potem głęboką miłość.
    London odkrywa prawdziwy sens życia - naturę piękna, radość, jaką sprawia pomaganie innym, ból po utracie najbliższej osoby...

12 marca (wtorek), godz. 12.00 - DKK dla dorosłych na temat książki "Kore" Andrzeja Szczeklika
    O książce z opisu wydawcy:
    Kolejna, po Katharsis, książka wybitnego lekarza profesora Andrzeja Szczeklika.
    Jak zwykle pełna erudycyjnych nawiązań do literatury, filozofii, historii i malarstwa. Profesor pokazuje czytelnikowi największe osiągnięcia medycyny, te historyczne i zupełnie najnowsze. Zastanawia się jednocześnie nad istotą pracy medyka, sednem tej dziedziny nauki oraz szuka w niej… duszy.
    „Kore to po grecku dziewczyna. A także – źrenica. Grecy mówili, iż duszę, w postaci maleńkiej dziewczynki, zobaczyć można przez oka źrenicę. Skąd mogli wiedzieć, że źrenica to jedyne okienko z widokiem na mózg, na jego nerwy wzrokowe? A gdzie dziś podziała się dusza? Co mówi nam o niej medycyna? Czy w sobie też duszy wygląda? I szuka jej w swoich odwiecznych światach – gdzieś między życiem a śmiercią, zdrowiem a chorobą, nauką a sztuką, a także – w miłości. Chodźmy więc na poszukiwanie razem z nią. Niech nas prowadzi. Przed nami wyprawa po duszę. Duszę medycyny”.
    Książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2008.

30 marca (sobota), godz. 9.30 - DKK dla dzieci na temat książki "Bańka" Siri Pettersena
    O książce z opisu wydawcy:
    Sięgnij po magiczną kulę – przygoda jest na wyciągnięcie ręki!
    Brawurowa i cudowna książka! Wyjątkowe połączenie magii i rzeczywistości.
    12-letnia Kine musi wstawać rano, musi chodzić do szkoły i na pływalnię, musi żyć z przezwiskiem Bańka, a na dodatek musi śpiewać w beznadziejnym chórze gwiazdkowym. Musi żyć według durnych reguł, w durnym miasteczku, w durnym świecie.
    Ale pewnego dnia zdarza się cud! Znajduje szklaną kulę, która daje jej schronienie przed światem. Bańka zamieszkuje w bańce, która potrafi latać i spełnia życzenia!
    Co z tego wyniknie i jak potoczy się historia Kine? O tym właśnie opowiada ta cudownie kąśliwa, dowcipna, ale i bardzo pouczająca książka.

Filia nr 5 „Kostka”
    ul. Józefa Wybickiego 20 (w budynku Szkoły Podstawowej nr 9 i Gimnazjum nr 1)
    tel. (55) 625 60 95/9

« Luty 2020 »